Теория на цветовете и цветово колело

Как дизайнерите и художниците намират перфектната комбинация от цветове?

Има едно нещо наречено теория на цветовете и тази теория съчетана с опит и талант води до зашеметяващи резултати. Но какво точно представлява тя?

Теорията на цветовете е практическа комбинация от изкуство и наука, която се използва за да се определи кои цветове изглеждат добре заедно. Цветовото колело е изобретено през 1666 г. от Исак Нютон, който нанася цветовия спектър върху кръг. Цветовото колело е в основата на цветовата теория, защото показва нагледно връзката между цветовете.

Цветовете, които изглеждат добре заедно се наричат ​​цветова хармония. Художници и дизайнери ги използват за да създадат определен облик или усещане. Можеш да използваш цветово колело за да намериш хармонии на цветовете, като използваш правилата за цветови комбинации. Цветовите комбинации определят относителните позиции на различни цветове за да се намерят палитри, които създават приятен ефект.

За да разбереш как дизайнерите създават зашеметяващи цветови комбинации, прочети тази чудесна статия на Вероник.

Има два вида цветово колело:

RYB (червено, жълто, синьо) цветово колело. То се използва от художници и други хора на изкуството, тъй като помага при смесването на цветни бои.

RGB (червено, зелено, синьо) цветово колело. То е предназначено за онлайн употреба, тъй като се отнася до смесване на светлина – на компютър или телевизионен екран. Използваното за пример тук цветово колело е RGB.

Цветови комбинации

Допълващи се (комплементарни)
Това са всеки два цвята, които са протовоположни – намират се един срещу друг на цветовото колело. Тази комбинация създава висококонтрастно и силно въздействащо цветово съчетание – заедно тези цветове ще изглеждат по-ярки и по-изявени.

Монохроматични
Три (или повече) сенки, тона или нюанси на един основен цвят. Едно фино и консервативно съчетание. Това е универсална цветова комбинация, която е лесна за прилагане. Придава лекота и хармония във всеки проект.

Аналогични
Три (или повече) цвята, които са един до друг на цветовото колело. Тази комбинация от цветове също е универсална, но може да бъде и поразителна. За да балансираш аналогична цветова схема, избери един доминиращ цвят и използвай останалите като акценти.

Триадични
Три цвята, които са равномерно разположени върху цветовото колело. Това осигурява висококонтрастна цветова схема, но не толкова, колкото комплементарната, съответно – с по-широко приложение. Тази комбинация създава дръзки, живи цветови палитри.

Тетрадични
Четири цвята, които са равномерно разположени върху цветовото колело. Тетрадичните цветови схеми са дръзки и работят най-добре, когато избереш един цвят за доминиращ, а останалите използваш като акценти. Помни, че колкото повече цветове имаш в палитрата си, толкова по-трудно е да се намери баланс.

Първични, вторични и третични цветове

На цветовото колело има 12 основни (чисти) цвята. В цветовото колело RGB тези цветове са червено, оранжево, жълто, зелено шартрьоз, зелено, пролетно зелено, синьо-зелено (циан), небесно синьо (лазурно), синьо, виолетово, светъл пурпур (маджента), розово.

Цветовото колело може да бъде разделено на първични, вторични и третични цветове.

Първични цветове (primary colors) в цветовото колело RGB са червено, зелено и синьо. Смесени заедно те образуват чиста, бяла светлина.

В цветовото колело RYB първичните цветове са тези, които не можем да добием, смесвайки други цветове. Те са червено, жълто и синьо.

Вторични цветове (secondary colors) са тези, които са резултат от смесването на два първични цвята. Има три вторични цвята. В цветовото колело RGB това са циан, маджента и жълто. При смесване на светлина – червено и зелено образуват жълто, зелено и синьо образуват циан, синьо и червено образуват маджента.

В цветовото колело на RYB вторичните цветове са лилаво (червено смесено със синьо), оранжево (червено смесено с жълто) и зелено (жълто смесено със синьо).

Третични цветове (tertiary colors) са тези, добити чрез смесване на вторичен с първичен цвят. Има шест третични цвята. В цветовото колело RGB това са оранжево, зелено шартрьоз, пролетно зелено, лазурно, виолетово и розово.

В цветовото колело RYB третичните цветове са червено-оранжево, жълто-оранжево, жълто-зелено, синьо-зелено, синьо-виолетово и червено-виолетово.

Топли и студени цветове

Цветовото колело също може да бъде разделено на топли и студени цветове. Топлината или студенината на един цвят е известна също като неговата цветна температура. Цветовите комбинации, намиращи се на цветовото колело, често имат баланс между топли и студени цветове. Според психологията на цветовете различните цветови температури предизвикват различни чувства. Например, за топлите цветове се казва, че напомнят уют и енергия, докато студените цветове са свързани със спокойствие и изолация.

Топлите цветове (warm colors) са цветовете от червено до жълто. Твърди се, че тези цветове напомнят топлина, като тази на слънцето.

Студените цветове (cool colors) са цветовете от синьо до зелено и лилаво. Твърди се, че тези цветове напомнят за прохлада, както водата.

теория на цветовете

Сенки, нюанси и тонове

Създаваме сенки, нюанси и тонове на цветове, като добавяме черно, сиво или бяло към основен (чист) цвят.

Сянка (shade)
Сянката се създава чрез добавяне на черно, което потъмнява цвета. Това създава по-дълбок, по-наситен цвят. Сенките могат да бъдат драматични, а също и поразителни.

Нюанс (tint)
Нюансът се създава чрез добавяне на бяло към основен цвят, изсветлявайки го. Това може да направи цвета по-малко интензивен и е полезно при балансиране на по-ярки цветови комбинации. Тези цветове се наричат също и пастелни.

Тонове (tones)
Тонът се създава чрез добавяне на сиво (черно и бяло в различно съотношение) към основен цвят. Подобно на нюансите, тоновете са по-фини версии на оригиналния цвят. По-малко вероятно е тоновете да изглеждат пастелни, също така могат да разкрият детайли, които не се забелязват в основния цвят.

Чисти цветове, наситеност и яркост

Чист цвят (hue) – цветовото колело е съставено от 12 чисти (основни) цвята. Техните наситеност и яркост могат да се контролират посредством добавяне на черно или бяло.

Наситеността (saturation) се определя от интензивността или чистотата на цвета (когато добавяме черно).

Яркостта (luminance) се определя от количеството светлина или бяло добавени към даден цвят.

Последвай линка към източника на дотук изложената информация и там ще намериш интерактивно колело на цветовете, където ще можеш да експериментираш с различни комбинации.

Източник: https://www.canva.com/colors/color-wheel/

П.П. Също така вече има и множество безплатни приложения, които вършат чудесна работа. Сваляй смело и приятно заиграване с цветовете! А тук можеш да получиш повече информация за видовете латекс.