Как се боядисва? Ето някои полезни съвети:
Как да измерим квадратура?
Дължината на стените в дадено помещение се сумира и се умножава по височината. От полученото число се изваждат врати и прозорци.
Как да изчислим нужното количество латекс?
Квадратите делим на разхода на боя. Вземаме средното число на разходната норма. Например – боята среден към висок клас има разходна норма 6-8м2/за два слоя и трябва да боядисаме 25м2. От тук – 25:7=3,57. Необходими са ни 3,57л боя. Винаги закръгляме на по-високото число и в случая ще си вземем 4л боя.
Как да определим кой вид латекс е най-подходящ?
Това е много лесно ако стените са идеални – задължително си взимам висок клас или поне среден към висок клас боя (виж различни видове латекс тук). След като съм дал толкова пари за шпакловка, няма да я развалям с евтина боя! Ако стените имат забележки вземи следното предвид – по-ниските класове бои прикриват несъвършенства, но са по-слаби и не могат да се мият. Средният към висок клас също прикрива несъвършенства, подлежи на мокро миене, но е по-скъп. Високият клас боя ще подчертае несъвършенствата по стените, но е най-здрав, устойчив на миене и може да се тонира във всички цветове. Препоръчително е първата боя да е с възможно най-висока здравина, защото ще гарантира устойчивост във времето, ще елиминира нуждата от често пребоядисване и ще осигури здрава основа при евентуални промени или освежавания.
Как да изберем и комбинираме цветове?
Погледни в секция цветове.
Какви инструменти ще са ни необходими за качествено боядисване?
Четка, валяк, прът, ваничка, канче и тиксо за отсичане (опционално). Дебели покривни найлони и здраво тиксо за тях.
- Валяк – за различните видове латекс и повърхности (а също и според търсения резултат и техника на боядисване) са подходящи различни видове валяци. Валяците са съставени от различен материал и са с различна дължина на косъма. Най-общо казано – късокосместите валяци дават по-нисък релеф спрямо дългокосместите, но взимат по-малко боя и съответно искат по-често потапяне. Попитай за това кой валяк ще е най-добре да се използва за избраната от теб боя и твоите лични изисквания.
- Четка – ако ще използваш тиксо си вземи най-обикновена четка от естествен косъм до 50мм широчина. Ако не ти се занимава с тиксо вземи си уред за отсичане или четка, която е предназначена специално за това. Четките за отсичане са скосени (не е задължително) и с изтънен във върховете си косъм за задържане на боята и за по-фино нанасяне без разлика „четка-валяк”. Те са по-скъпи и изискват точна ръка и добра техника.
- Тиксо – доброто бояджийско тиксо не пропуска боя под ръбчето и не се набръчква, но е по скъпо. Има и евтини алтернативи, които също вършат добра работа, но изискват повече внимание при отлепяне и ръбчето трябва първо да се мине със същата боя*, върху която е залепено, защото позволява известно пропускане. Имай предвид, че каквото и да е тиксото винаги има риск от отлепяне на латекс или шпакловка. Това зависи както от тиксото, така и от основата.
*Този метод не е подходящ при всички видове бои. Преди да го приложиш попитай консултанта в магазина дали боята го позволява.
Защо е добре да се грундира преди боядисване?
Не просто е добре, задължително е! Грундът прониква дълбоко в повърхността, заздравява я, обезпрашава я и уеднаквява попивателната й способност. От там – по-нисък разход на боя, по-здраво прилепване и по-лесно нанасяне. Не спестявай от грунд и винаги използвай грунд от същия производител, от който е боята!
Как се боядисва? Взимаш четката и валяка и започваш. Като се удариш сам боли по-малко. 🙂 Гледай само да разнасяш боята много добре!
Какво е латекс и неговите разновидности – виж тук.
Ако сме били полезни дай един лайк във facebook.